1-4.05.2025 r. – 4 dni
Dzień 1: Wyjazd rano ze Skierniewice do Opola, miasta polskiej piosenki. Podczas spaceru z przewodnikiem odwiedzimy najciekawsze miejsca tego miasta. Zobaczymy,
m. in. Zamek Górny i pomnik księcia Władysława II Opolczyka, Wzgórze Uniwersyteckie oraz skwer artystów, Katedrę Opolską, rynek, na którym można zobaczyć m.in. przepiękny ratusz oraz pomnik księcia Kazimierza I Opolskiego, Kościół Franciszkanów z kaplicą rodową Piastów Opolskich, Wieżę Piastowską, Ostrówek z Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, czyli słynny Opolski Amfiteatr. Przejazd do hotelu na zakwaterowanie obiadokolację i nocleg.
Dzień 2: Po śniadaniu wyjazd do Ząbkowic Śląskich Wycieczkę po Ząbkowicach zaczynamy od Rynku.
Już na samym wstępie łatwo o zachwyt z powodu niesamowitego, strzelistego budynku ząbkowickiego Ratusza. Strzelisty, gotycki Ratusz jest najwyższym budynkiem w okolicy ząbkowickiego Rynku i stoi w tym samym miejscu już prawie 160 lat. Idąc dalej spacerem po ząbkowickim rynku zauważymy, że okalają go kolorowe kamieniczki. Wśród nich znajduję się działającą tu od XVI wieku apteka czy Sukiennice, będące niegdyś domem handlowym. Wreszcie zatrzymamy wzrok w miejscu, w którym znad kamienic wyłania się krzywa wieża. Wszyscy znają Krzywą Wieżę w Pizie, ale mało kto słyszał o Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. Cóż, cudze chwalicie, a swego nie znacie! Jak bardzo jest krzywa wieża dowiadujemy się dopiero gdy widzimy ją w całej okazałości – odchylenie od pionu wynosi aż 2,14 metra! Wieża oprócz tego, że robi wrażenie na zewnątrz, jest również ciekawa w środku oraz na szczycie, bo po pokonaniu 139 schodów (dla chętnych + 18,00 zł) czekać będzie na nas przyjemny widok na Ząbkowice i okolicę – m.in. Góry Wałbrzyskie czy Góry Sowie.
Obok Krzywej Wieży znajduje się pochodzący z początku XVI wieku najstarszy zachowany budynek mieszkalny w mieście – Dwór Rycerza Kauffunga. Następnie przejedziemy do Bardo. Bardo nazywane bywa Miastem Cudów i rzeczywiście zwiedzając je, można odnieść wrażenie, że na każdym kroku zdarzyło się coś wyjątkowego. Mieszkańcy wierzą, że zasługa w tym małej figurki Matki Boskiej Bardziej znajdującej się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Atrakcji turystycznych jest tu jednak więcej. Bardo jest także zwane Złotymi Wrotami do Kotliny Kłodzkiej. Malowniczo położone w Górach Bardzkich nad przełomem Nysy Kłodzkiej, od wieków przyciąga pielgrzymów oraz turystów. Bardzka Góra zwana też Kalwarią (593 m n.p.m.), jest jednym z tych miejsc, którego nie możesz przegapić, będąc w Bardzie. Wzniesienie góruje nad miasteczkiem, a jego porośnięte zbocza skrywają szereg ciekawych miejsc. Następnie udamy się na spacer podziwiaąc zabytkowa zabudowa Barda. Okoliczne tereny były zamieszkiwane już 10 000 lat temu, ale pierwszy gród obronny założono w Bardzie dopiero w X wieku. Był to polski gród graniczny, gdyż przebiegała tędy południowa granica obszaru plemiennego Ślężan, będąca także granicą Śląska. Z uwagi na swoje strategiczne położenie Bardo często było atakowane i niszczone. Ominęły je natomiast zniszczenia w czasie II wojny światowej, nie licząc mostów. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 3: Po śniadaniu przejazd do do Wambierzyc, zwanych też często śląską Jerozolimą lub śląskim Jeruzalem. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z Sanktuarium Maryjnego. Świątynia jest prawdziwą perełką pośród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Już samo wejście do niej robi wrażenie, gdyż są to ogromne, kamienne, monumentalne schody. Kolejną atrakcją będzie Ruchoma Szopka. Powstała w drugiej połowie XIX w. Szopka składa się z ponad 800 figurek z czego 300 jest ruchomych. Następnie udamy się do Parku Narodowego Gór Stołowych i wraz z przewodnikiem spróbujemy zdobyć najwyższy szczyt— Szczeliniec Wielki.
Dzień 4: Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Mosznej. Tam zwiedzimy jedną z najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Zamek został wybudowany pod koniec XIX w., a swoim wyglądem przywodzi na myśl baśniową budowlę. Zamek ma 99 wież i wieżyczek oraz 365 komnat. Jest położony na powierzchni 8 tys. m² i otoczony jest 10 hektarowym parkiem. Następnie pojedziemy Nie zabraknie też czasu na odpoczynek przy kawie. Następnie przejedziemy do Góry Św. Anny, która jest miejscem szczególnym dla Ślązaków z powodu rozegranej tam bitwy podczas III powstania śląskiego. Wizyta w Muzeum Czynu Powstańczego przybliży wydarzenia z trudnej przeszłości regionu. Na zwieńczenie dnia zwiedzanie klasztoru. Po obiedzie udamy się w drogę powrotną.
Przyjazd do Skierniewic w późnych godzinach wieczornych.
Dla komfortu grupy kolejność zwiedzanych miejsc może zostać zmieniona.
CENA: 1 450,00 zł/os. dla grupy min. 40 os.
Cena zawiera: przejazd autokarem, 3 noclegi w hotelu Centrum Confero*** w Nysie, 3 obiadokolację, 3 śniadania, 1 obiad, bilety wstępów (Opolski Amfiteatr—jeśli będzie taka możliwość, Zamek w Mosznej, Muzeum Czynu Powstańczego, Park Narodowy Gór Stołowych), opieka pilota i przewodników, opłaty drogowe, parkingowe, ubezpieczenie NNW do 10 tys., VAT, TFG. TFP,